Medycyna estetyczna

Strona główna 9 Medycyna estetyczna
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy jest najczęściej używaną substancją w medycynie regeneracyjnej i estetycznej. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów z jego zastosowaniem można wymienić:

 • korektę nosa (wypełnianie drobnych ubytków, nierówności, korektę czubka)
 • powiększanie i modelowanie ust na płasko,
 • powiększanie i ujędrnianie biustu,
 • wypełnianie zmarszczek,
 • modelowanie twarzy,
 • zabiegi rewitalizujące i nawilżające skórę.

Najpopularniejszym zastosowaniem kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej jest jednak wypełnianie zmarszczek – zarówno na twarzy, jak i na szyi, dekolcie czy grzbietach rąk.

Zabieg, mimo drobnych nakłuć, jest bezbolesny, a efekty widoczne od razu. Skóra po podaniu kwasu hialuronowego staje się nawilżona, jędrna i napięta, a zmarszczki wygładzone. Kwas hialuronowy pozwala w trakcie jednej procedury zlikwidować defekty, które zaburzają estetykę wyglądu: likwiduje nierówności, asymetrię twarzy, wypełnia bruzdy nosowo-wargowe, tzw. lwią zmarszczkę między brwiami, a także dolinę łez, która powoduje, że twarz wydaje się smutna i zmęczona. Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym daje wyraźne, ale jednocześnie naturalne rezultaty odmładzające – bez efektu sztucznej maski. Zabieg wypełniania zmarszczek można powtarzać.

Toksyna botulinowa, czyli botoks
Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej to najczęściej wybierana metoda odmładzania, która pozwala zlikwidować wyraźne już zmarszczki mimiczne oraz zapobiega powstawaniu nowych. Botoks umożliwia czasowe uzyskanie nowego świeżego wyglądu. Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej pomoże uzyskać pozytywny wyraz twarzy, ukryć zmęczenie i stres.

Warto wiedzieć, że toksyna botulinowa ma wiele zastosowań – nie tylko w kosmetologii czy medycynie estetycznej, ale także neurologii (leczenie migren, neuralgie, połowiczne porażenie twarzy), ortopedii, urologii (nietrzymanie moczu).

Wskazania:

 • Pionowe i poziome zmarszczki na czole
 • Zmarszczki mimiczne

Przeciwwskazania:

 • Problemy z układem sercowo-naczyniowym
 • Uczulenie na albuminę ludzką
 • Przewlekłe choroby autoimmunologiczne
 • Uczulenie na którykolowiek ze składników botuliny
 • Ciąża

Przebieg:

Zabieg trwa ok. 15 minut. Lekarz za pomocą cieniutkiej igły wstrzykuje toksynę botulinową w odpowiednie obszary twarzy (czoło, okolicę oczu). Osobom o małej tolerancji na ból, proponuje się zastosowanie znieczulającego żelu. Botoks czasowo blokuje działania mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczki.

Rekonwalescencja i efekt:

W ciągu 1-2 tygodni mięśnie słabną, a nawet tymczasowo są sparaliżowane, dzięki czemu się rozluźniają, a zmarszczki wygładzają. Botulina wchłania się w ciągu 3-4 miesięcy, po tym czasie należy powtórzyć zabieg, bo zmarszczki powracają.

Objawy takie jak ból w miejscu podania botoksu, stany zapalne, zaczerwienienia, zakażenie, obrzęk czy zasinienie zalicza się do powikłań o charakterze miejscowym.

Bardzo ważne jest, by botoks wykonywany był przez lekarza specjalistę, a nie kosmetologa – konsekwencją złego ostrzyknięcia toksyną, np. pomiędzy brwiami, może być opadająca powieka. Tylko doświadczony lekarz jest w stanie precyzyjnie podać taki preparat.

Mezoterapia – rewitalizacja twarzy
Mezoterapia igłowa jest jednym z najbardziej znanych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na iniekcji (czyli nakłuciu i wstrzyknięciu za pomocą cieniutkiej igły) kwasu hialuronowego oraz substancji odżywczych, takich jak witaminy, aminokwasy, mikroelementy, peptydy, stymulatory tkankowe. Dzięki nakłuciu, czyli pokonaniu bariery naskórkowej, można uzyskać szybkie i wyraźnie widoczne efekty odżywienia i nawilżenia skóry od wewnątrz, a co za tym idzie – znaczne jej odmłodzenie.

W medycynie estetycznej do mezoterapii wykorzystuje się najczęściej gotowe preparaty, produkowane pod kątem likwidacji konkretnego problemu: wiotkości skóry, suchości, drobnych zmarszczek mimicznych czy nieregularnego owalu twarzy (wolumetria). To właśnie od rodzaju preparatu zależą efekty, jakie się osiągnie.

Istotą zabiegu mezoterapii jest wprowadzenie w głębsze warstwy skóry, odpowiednio dobrane preparaty, czyli koktajle na bazie kwasu hialuronowego wraz z witaminami i aminokwasami, mające zadziałać nawilżająco, regenerująco i odżywczo. Lekarz wykonuje serię nakłuć igłą, podczas których wstrzykuje odpowiednio dobrany preparat.

Pełne efekty mezoterapii widoczne są po serii 3-6 zabiegów. Powinny odbywać się cyklicznie co 1-4 tygodnie, a dla podtrzymania efektu kuracji, raz na kilka miesięcy.

*Rewitalizacja twarzy w RadzikowskaClinic to kompleksowa odnowa wyglądu, jakości i zdrowia skóry. To zaledwie jedna wizyta, podczas której połączonych jest kilka zabiegów medycyny estetycznej (m.in. mezoterapia igłowa czy toksyna botulinowa) z indywidualnie dobranymi preparatami, czyli koktajlami na bazie kwasu hialuronowego wraz z witaminami i aminokwasami, oraz specjalistyczną pielęgnacją kosmetologiczną dostosowaną indywidualnie do potrzeb danej skóry oraz wieku.

Efekty rewitalizacji są szybkie i spektakularne. Znikają zmarszczki i zmęczony wygląd, skóra jest wyraźnie gładsza, wyczuwalnie nawilżona, a owal twarzy harmonijnie wymodelowany. Twarz nabiera blasku i staje się zauważalnie młodsza. Dla wielu naszych Pacjentek to zabieg nr 1, jeśli chodzi o twarz.

Program rewitalizacji twarzy przeznaczony jest dla osób w każdym wieku. Może stanowić skuteczną profilaktykę anti-aging.

Przeciwskazania:

 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym,
 • cukrzyca
 • skłonność do powstawania blizn przerostowych,
 • stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik),

nadwrażliwość na kwas hialuronowy lub inne substancje zawarte w preparatach do mezoterapii

Klinika Chirurgii
dr E. Radzikowskiej Sp. z o.o.

Domaniewska 34a ◦ 02-672 Warszawa
budynek Ambassador ◦ parter
NIP 5213759384